Апостолу Андрею Первозванному » Женскими глазами

Первозванне апостоле Бога и Спаса нашего Иисуса Христа,
яже за Христа претерпел еси,
лобызаем священныя мощи твоя,
чтим святую память твою и веруем, яко жив Господь,
жива же и душа твоя, и с ним во веки на небеси пребываеши,
идеже и нас любовию твоею не оставляеши, якоже возлюбил еси отцы наша,
егда Духом Святым прозрел еси земли нашея ко Христу обращение
. Веруем же, яко молиши и о нас Бога, зря во свете Его вся нужды наша.
Тако сию веру нашу во храме Твоем исповедуем,
и Господа и Бога и Спаса нашего Иисуса Христа молим,
да молитвами твоими подаст нам (имена) вся потребная ко спасению нас грешных;
да якоже ты абие по гласу Господа оставль мрежи твоя,
неуклонно Тому последовал еси, сице и кийждо от нас не своих да ищет,
но еже к созиданию ближняго, и о горнем звании да помышляет.
Имуще же тя предстателя и молитвенника о нас, уповаем,
яко молитва твоя много может пред Господем и Спасителем нашим Иисусом Христом,
Аминь.

Первозванне апостоле Бога и Спаса нашего Иисуса Христа, Церкве последователю верховный, всехвальне Андрее! Славим и величаем апостольския труды твоя, сладце поминаем твое благословенное к нам пришествие, ублажаем честная страдания твоя, яже за Христа претерпел еси, лобызаем священныя мощи твоя, чтим святую память твою и веруем, яко жив Господь, жива же и душа твоя, и с ним во веки на небеси пребываеши, идеже и нас любовию твоею не оставляеши, якоже возлюбил еси отцы наша, егда Духом Святым прозрел еси земли нашея ко Христу обращение . Веруем же, яко молиши и о нас Бога, зря во свете Его вся нужды наша. Тако сию веру нашу во храме Твоем исповедуем, и Господа и Бога и Спаса нашего Иисуса Христа молим, да молитвами твоими подаст нам (имена) вся потребная ко спасению нас грешных; да якоже ты абие по гласу Господа оставль мрежи твоя, неуклонно Тому последовал еси, сице и кийждо от нас не своих да ищет, но еже к созиданию ближняго, и о горнем звании да помышляет. Имуще же тя предстателя и молитвенника о нас, уповаем, яко молитва твоя много может пред Господем и Спасителем нашим Иисусом Христом, Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение со Отцем и Святым Духом во веки веков. Аминь.